Her Çocuk Özeldir…

Resim

 

Size çok sevdiğim izlerken gözyaşlarıma engel olamadığım bir filmden bahsetmek istiyorum.Taare Zameen Par (Her çocuk özeldir) bir hint filmi.Harfleri,sayıları algılama problemi yaşan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel ve gerizekalı muamelesi görerek dışlanması , okuldan atılması,Gittiği yatılı okulda yaşadığı zorlukları ve resim öğretmenin çabaları sonunda çocuğun aslında Disleksi hastası olduğunu keşfetmesiyle gelen bir başarı öyküsünü anlatıyor.

Bu film ayrıca bizlere çocuklarımıza dayatılan tek düze öğretim sisteminin yanlışlarını , Her çocuğun farklı olduğunu,bir öğretmenin farkındalığının kazandırdıklarını çok güzel bir dille sıkmadan anlatmaktadır.Herkesin özellikle öğretmenlerimizin izlemesi gereken muhteşem bir filmdir.

Resim

Disleksi nedir?

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Disleksi ile ilgili ilk bulgular, 1896 yılında bir İngiliz doktor olan W. Pringle Morgan tarafından elde edildi ve British Medical Journal’da yayınlandı. Morgan makalesinde 14 yaşında olan Percy adındaki erkek çocuğunun her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinde olduğunu, yaşıtlarıyla kıyaslandığında oyunlarda hızlı olduğunu ve arkadaşlarından geride kalan hiçbir yönü olmadığını, ancak okuyamadığını belirtiyordudisleksi

Bu dönemlerde disleksinin görme sistemiyle ilgili olduğu düşünülüyordu. Çünkü, disleksinin en belirgin özelliklerinden biri harflerin ve kelimelerin karıştırılması ve tersten algılanmasıydı. Bu bakış açısından yola çıkan bir düşünceyle disleksiyle baş etmek için göz eğitimleri yaptırılıyordu. Daha sonra yapılan çalışmalar ise disleksinin görmeyle ilgili bir bozukluk olmayıp dil sistemiyle ilgili bir bozukluk olduğunu ortaya koydu. Bugün göz eğitiminin disleksiyle yaşamayı kolaylaştırmadığı da artık kesinlikle kabul gören bir gerçek.

Bugünkü bilgilerin ışığında, disleksi, fonem adı verilen dil birimlerinin birbirinden farklılıklarının ayırt edilmesi sırasında ortaya konmasıdır. Bu hastalık Albert EinsteinOzzy OsbourneLeonardo da VinciGraham BellHenry Ford ve Steve Jobs gibi ünlü kimselerde de görülmüş, ancak onların bilime veya sanata mükemmel eserler vermesini engelleyememiştir. Disleksi herhangi bir zihinsel engel değil değil aksine yüksek bir hayal gücünün göstergesidir. Çocuklar özellikle çizim yapmaktan oldukça hoşlanırlar.

Resim

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s