GAP TURU 1.Gün Adana-Taşköprü-Ulu Cami-Tarsus-Eshab-ı Keyf-St. Paul Kuyusu-Şahmeran

 

Çok uzun zamandır katılmayı istediğim Gap Turuna kardeşimle beraber 15 nisan tarihinde katıldık.Değişik şehirlere gitmek , tarihi yerler görmek, yöresel yemekler tatmak herzaman bende merak uyandırmıştır.Otobüsle yolculuğun yorucu olmasından dolayı Uçaklı bir Tur aldık Touristica’dan. Turun planladığı ilk gün programı şöyleydi.

  • Adana-Taşköprü-Ulu Cami-Tarsus-Eshab-ı Keyf-St. Paul Kuyusu-Şahmeran
  • Pazartesi

Sabah 03.30 Ataköy Olimpiyat evi (Sinan Erdem spor salonu önü), 03.45 Mecidiyeköy Katlı Otoparkı önü, 04.15 Kadıköy Evlendirme dairesi otoparkı önünden hareketle Sabiha Gökçen Havalimanı’nda siz değerli konuklarımızla kültür rehberinizin buluşmasının ardından Pegasus Havayollarının 06:05 Adana uçağı ile yaklaşık bir saat yirmi dakikalık yolculuğun ardından Adana’ya ulaşıyoruz.

Alanda bizleri bekleyen aracımıza binerek yöresel kahvaltımızı almamızın ardından ( ekstra ) Adana’yı sizlerle tanımaya başlıyoruz.Seyhan ırmağı üzerinde bulunan Taş köprü,ulu cami ve saat kulesi gezileri sonrasında Çukurova’nın bereketli toprakları üzerine kurulmuş olan Tarsus ilçesine ulaşıyoruz. İlk olarak sizleri Tarsus şelalesine götürüyoruz. Bu doğa harikası noktada manzaraları seyre daldıktan sonra Hıristiyan ve Müslümanlar tarafından kutsal addedilen, Eshab-ı Keyf (yedi uyurlar) mağarasına gidiyoruz.

Yerel baskıdan kaçan yedi kişinin 309 yıl boyunca uyuduklarına inanılan mağarayı ziyaretimiz ve anlatımlarımız sonrası, antik çağlarda kentin giriş kapısı olarak kullanılan ve orijinalinde bir zafer tak’ı olan Kleopatra Kapısı, Hıristiyanların şifa bulmak için geldikleri St. Paul kuyusu ve Şahmeran hamamı gezilerini tamamladıktan sonra Osmaniye,Nurdağı üzerinden Gaziantep’te bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Tuğcan Otel / Gaziantep

Günün Restoranı ve lezzeti: Tarsus Şelale restoran, Saç kavurma,Alabalık (Ekstra)

Alışveriş Noktaları: Tarsus Cezerye

Araç ile yapılacak güzergah ve toplam km :

Adana – Tarsus 80 km

Tarsus- Gaziantep 260 km

Toplam 330 km

Ve Keyifli bir yolculuğun ardından Adana’ya vardık.Otelin terasından Taş köprüyü  çektiğim bir fotoğraf.

Resim

 

Programda belirtilen Yöresel kahvaltımızı yapacağımız için çok heycanlıydık.Çokta acıkmıştık.

Resim

Evet Turumuzun bahsettiği otelde alınan yöresel kahvaltı böyleydi.Bizde hayel kırıklığı uğrattı.Sonrasında Taze sıkılmış portakal suyu ikram ettiler.Merak edenler için bu kahvaltı extra olup 15 tl idi..Sonrasında kahvaltımız bitmeden ücret almaya geldiler.Kimse hesabı henüz istemeden masa masa ücret topladılar..

Otelin hemen yanında bulunan sinema müzesine girdik kardeşimle.Bu turun içinde yoktu.Biz merak ettik ve gezdik.

Resim

Yılmaz Güney’in balmumu heykelini direk karşımızda görünce biraz korktuk 🙂

Resim

Resim

Taşköprü’nün üstünden geçmedik ama Zübeyde Hanım parkını gezip Taşköprü’yü Fotoğrafladım.

Resim

Taşköprü’den sonra Ulu camiyi Görmek üzere yola çıktık.

Resim

Ulu camiyi gördükten sonra otobüsle paronamik şehir turu yaptık.Portakal ağaçları arasından mis gibi güneşli bi hava eşliğinde Tarsus’a Doğru yola çıktık.Öğle yemeği için Yııldırımlar Otantik Restorantta  mola verdik.Mini Şelale ,Su sesleri ve Ördekler arasında harika bir Öğlen yemeği yedik.Adana kebap tercih ettik gayette güzeldi.Merak edenler için Fix menü 18 lira idi.Bu manzara eşliğinde yemek yemenin keyfine paha biçilemez.

Resim

 

Resim

Nefis bir Öğle yemeğinin ardından Şelaleye doğru yürüdük.Ben burayı manavgat şelalesine benzettim.Doğa harikası biyer daha görmenin sevinciyle çok fazla Fotoğraf çektim.Bazıları şöyle 🙂

 

Resim

Resim

 

Şelaleyide gördükten sonra  Hıristiyan ve Müslümanlar tarafından kutsal addedilen, Eshab-ı Keyf (yedi uyurlar) mağarasına gittik.Yerel baskıdan kaçan yedi kişinin 309 yıl boyunca uyuduklarına inanılan mağarayı gezip hikayesini dinleyip Fotoğraflarımızı  çektik.

Resim

TARSUS Aziz (St.) Paul Kuyusu kısaca hikayesi şöyle ;
Aziz Paul, Tarsus’da doğmuş ve babasının mesleği olan çadır bezi dokumacılığını yapmıştır. Tarsus’da Aziz Paul’un doğduğu ve yaşadığı ev olarak bilinen yapı kalıntısının ortasında bulunan kuyunun suyu, günümüzde halk arasında şifalı olarak bilinir. Bazı Hıristiyanlar, Hacı olmak için Kudüs’e gitmeden önce Tarsus’a uğrayarak Aziz Paul kuyusundan su içerler.Bizde içtik 🙂

Resim

 

 

Ve Şahmeran hamamına doğru yürüdük.Hamamın önünde rehberimizden şahmeranın hikayesini dinledikten sonra Serbest zamanda şehri turladık.Cezeryelerimizi aldık.

Resim

Tarsus sokaklarıyla, tarihiyle, doğasıyla harika biyerdi.Resim

Resim

Resim

Bu güzel günün ardından Otelimize Doğru yola çıktık.Oteller oldukça konforluydu.Yemekler güzeldi.Ertesi Gün başka bir şehrin sabahında uyanmak üzere uykuya daldık…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s